POHJOIS-SAVON JÄRJESTÖNEUVOSTO 

on kaikkien Pohjois-Savossa toimivien järjestöjen ääni. Järjestöneuvosto kokoaa alueen yhdistysten voimat ja asiantuntemuksen yhteen. Yhteistyöllä järjestöneuvosto vaikuttaa ja siten vahvistaa Pohjois-Savoa.

Pohjois-Savon maakuntahallitus on hyväksynyt järjestöneuvoston maakunnan viralliseksi järjestöjen neuvottelu- ja yhteistyörakenteeksi järjestöjen kanssa tehtävässä yhteistyössä. Yhteinen tavoite on asukkaiden osallisuuden ja hyvinvoinnin edistäminen.

Järjestöneuvostoon kuuluu 14 järjestöedustajaa ja heidän varaedustajansa sekä maakuntahallituksen nimeämät henkilöt. Lisäksi mukana kokoonpanossa on asiantuntijajäseniä, esimerkiksi alueellisen HYTE-tiimin edustaja.


POHJOIS-SAVON JÄRJESTÖFOORUMI on kaikille pohjoissavolaisille järjestö- ja yhdistystoimijoille avoin tilaisuus, joka järjestetään 1-2 kertaa vuodessa.

Tilaisuuden on tarkoitus tarjota tietoa ja mahdollistaa uusien kumppanuuksien löytyminen yli kunta- ja toimialarajojen. 


Ajankohtaiset uutiset

POHJOIS-SAVON JÄRJESTÖNEUVOSTO 2022-2023


PUHEENJOHTAJA:

Tarja Kristiina Ikonen / Savon Sydänpiiri ry.: 

tarja.ikonen@sydan.fi, p. 0500 574 642


VARAPUHEENJOHTAJAT:

Risto Kovanen / Pohjois-Savon Liikunta ry.: 

risto.kovanen@pohjois-savonliikunta.fi, p. 040 705 8897



TEEMAEDUSTAJAT

Arjen turvallisuus:

Eija Rytkönen / Pohjois-Savon Muisti ry:  eija.rytkonen@psmuisti.fi, p. 040 526 3481


Asukas- ja kylätoiminta:

Merja Kaija / Pohjois-Savon kylät ry.: merja.kaija@pohjois-savonkylat.fi, p. 045 179 1070



Elinkeinot ja kehittäminen:

Eveliina Markkanen / Ylä-Savon Veturi: eveliina.markkanen@ylasavonveturi.fi

Liisa Raatikainen / Pielaveden 4H -yhdistys: pielavesi@4h.fi, p. 040 326 7600


Harrastus ja neuvonta:

Päivi Partanen / Siilinjärven 4H -yhdistys: siilinjarvi@4h.fi, p. 040 824 5301

Jussi Salmi / Suomen Nuorisoseurat - Pohjois-Savo: jussi.salmi@nuorisoseurat.fi, p. 050 556 4748


Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen:

Tarja Kristiina Ikonen / Savon sydänpiiri ry.: tarja.ikonen@sydan.fi, p. 0500 574 642

Sirpa-Sari Borg-Holopainen / Huoltoliitto ry.:


Ikäihmiset:

Ahti Planman / Seniorien ATK-yhdistys SAVONETTI ry.: ahtiplanman@gmail.com, p. 0500 500 058

Salli Tiainen / Kristillisen ELäkeliiton Pohjois-Savon Tukipiiri:


Kansainvälisyys ja monikulttuurisuus:

Katja Koponen / Setlementti Puijola: katja.koponen@puijola.net, p. 044 787 2872

Hanna-Leena Tela / TOIMI -työvalmennussäätiö sr.: hanna-leena.tela@toimisaatio.fi, p. 040 528 1029


Terveys-, potilas- ja vammaisjärjestöt:

Merja Jääskeläinen / Kehitysvammaisten Pohjois-Savon Tukipiiri: jaaskelainen.merja@hotmail.com, p. 040 834 1504


Lapset ja perheet:

Sinikka Roth / Pohjois-Savon lapsiasiaverkosto: sinikka.roth@perheentalo.fi, p. 040 743 1773

Miia Lahtela / SOS Lapsikylä: miia.lahtela@sos-lapsikyla.fi, p. 040 738 3753


Liikkuminen:

Risto Kovanen / Pohjois-Savon Liikunta ry.: risto.kovanen@pohjois-savonliikunta.fi, p. 040 705 8897

Anu Hämäläinen / Epilepsialiitto: anu.hamalainen@epilepsia.fi, p. 040 511 0092


Luovat alat:

Mervi Eskelinen / Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastu ry.: lastu@lastu.fi, p. 050 326 7243

Hilkka Karvonen / Siilinjärven kuvataideyhdistys ry.:


Mielenterveys- ja päihdetyö:

Maija Tapanainen / MIDAS-verkosto: maija.tapanainen@kuopionmt-tuki.com, p.0400 889 827

Mari Tuomainen / Kirkkopalvelu ry.: mari.tuomainen@kirkkopalvelut.fi, p. 040 822 2780


Nuoriso:

Tatu Tossavainen / Nuorten Palvelu ry.: tatu.tossavainen@nuortenpalvelu.fi, p. 040 487 4806

Maarit Halonen / Näkövammaisten liitto: maarit.halonen@nkl.fi, p. 050 338 9729


Työ- ja toimintakyky:

Maaret Kokkonen / POSAKAT ry.: maaret.kokkonen@kokemustalo.fi







Maakuntahallituksen nimeämät edustajat:
Mira Kokkonen, mira.kokkonen@kiuruvesi.fi, p. 050 305 0656

ja Jouni Holopainen


Asiantuntijajäsenet:
Helena Törmi, Pohjois–Savon ehkäisevän mielenterveys- ja päihdetyön koordinaattori, HYTE- tiimi: helena.tormi@kuh.fi

Laura Meriluoto, Järjestöjen sote-muutostuki -kokonaisuus: laura.meriluoto@pssotu.fi


Sihteeriys

Pohjois-Savon Sosiaaliturvayhdistys ry: 

Mika Saastamoinen: mika.saastamoinen@invalidiliitto.fi, p. 044 765 1375 

ja Nelli Pirskanen: info@pssotu.fi, p. 044 931 9152


Järjestöjen Pohjois-Savo 2030

Pohjois-Savon järjestöstrategia ja toimenpideohjelma 2019-2022